W dzisiejszym świecie coraz częściej zauważamy, że Polska jako kraj otwiera się na przyjazd osób z całego świata. Zwłaszcza w większych miastach można dostrzec, że obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski nie tylko oby aby poznać jej piękno, kulturę i kuchnię, ale również by osiedlić się tutaj i rozpocząć nowe życie. Legalny przyjazd do Polski może się odbyć dzięki porozumieniom między państwami, które gwarantują tak zwany ruch bezwizowy, jednak z wielu lokalizacji świata wjazd do Polski, czy strefy Schengen nadal oznacza konieczność uzyskania wizy. Aby ją uzyskać, każdy Cudzoziemiec musi w formularzu wizowym wykazać cel swojego przyjazdu. Z badań wynika, że, motywacje do uzyskania wizy są różne, ale ten najbardziej powszechny to praca. Uzyskanie wizy pracownicznej, przyjazd na jej podstawie do Polski, a następnie uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy, który wydłuży legalność pobytu w Polsce to podstawowe kroki, żeby poczuć się tutaj jak w domu. Jednak poczucie komfortu często nie jest możliwe bez połączenia się z najbliższymi, czyli perspektywy rozpoczęcia w Polsce życia wraz z rodziną, lub możliwości zaproszenia członka rodziny w odwiedziny. 

Czy najbliżsi cudzoziemca mogą go odwiedzić “tak po prostu”?

Tak jak wspomniano wyżej, każdy wniosek o wydanie wizy musi wskazywać cel aplikacji, a odwiedziny u znajomych i rodziny, jest jednym z nich. Oznacza to, że aby wjechać do Polski celem spotkania ze swoim bliskim lub członkiem rodziny konieczne jest  ubieganie się i otrzymanie specjalnego rodzaju wizy, wydawanej właśnie na takie okoliczności. W wielu krajach jednak samo wskazanie celu pobytu w Polsce i zadeklarowanie chęci odwiedzin nie jest wystarczające. W takich przypadkach dodatkowym wymogiem nałożonym przez konsulat jest oficjalne zaproszenie dla cudzoziemca. Zaproszenie cudzoziemca jest dokumentem wydawanym przez Wojewodę, które może być uzyskane przez podmioty spełniające konkretnie określone kryteria. Zgodnie z prawem zaproszenie dla cudzoziemca za pewnymi wyjątkami zarejestrować może osoba przebywająca w Polsce legalnie od minimum 5 lat. Może być to cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt czasowy, lub cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt stały, bądź zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, a także obywatel UE, lub osoba prawna. Zaproszenie dla obcokrajowca uzyskuje się w ramach specjalnej procedury, którą należy zrealizować w Urzędzie Wojewódzkim, bo to tutaj znajduje się ewidencja zaproszeń cudzoziemców

Co należy zrobić, aby uzyskać zaproszenie dla obcokrajowca ?

Zaproszenie dla cudzoziemca będącego członkiem rodziny można uzyskać składając poprawnie wypełniony wniosek o wpis zaproszenia do ewidencji zaproszeń oraz przedstawiając odpowiednie dokumenty. Zgodnie z prawnymi wymogami, wnioskujący musi między innymi udowodnić, że osoba zapraszana ma zapewnione zakwaterowanie na cały okres pobytu w Polsce. Potwierdzeniem posiadania miejsca pobytu podczas wizyty w Polsce nie może być deklaracja cudzoziemca, w której zaświadcza on, że członek rodziny będzie przebywał w wynajmowanym przez niego lokalu. Aby spełnić kryterium konieczne jest przedstawienie tytułu prawnego do lokalu, albo dokumentu potwierdzającego możliwość zamieszkania w innym miejscu. 

Aby wniosek o wydanie zaproszenia został pozytywnie rozpatrzony należy również  dołączyć do niego potwierdzenie możliwości pokrycia kosztów związanych z pobytem członka rodziny. Wnioskujący musi wykazać, że jest w stanie utrzymać osobę zaproszoną i zaspokoić jej podstawowe potrzeby. Środki finansowe powinny móc pokryć koszty związane z zamieszkaniem i wyżywieniem podczas całej wizyty w Polsce. Nie jest to jednak jedyny wymóg związany z finansami, bowiem do finalnej kwoty należy jeszcze doliczyć koszty podróży powrotnej. Aby ten wymóg spełnić należy doliczyć do finalnej kwoty również koszt wyjazdu z Polski do kraju, z którego odwiedzający przyjedzie, albo przedłożyć bilet powrotny, który jednoznacznie potwierdzi datę i możliwość wyjazdu. Przygotowując się do złożenia wniosku oraz wypełniając formularze należy mieć na uwadze, że rejestracja zaproszenia dla cudzoziemca nie może być zrealizowana na okres dłuższy niż jeden rok. W związku z tym obostrzeniem wszystkie opisane powyżej kryteria powinny być dostosowane do wybranego okresu, na który chcemy uzyskać zaproszenie.

Odwiedziny członka rodziny cudzoziemca posiadającego kartę pobytu w Polsce

Karta pobytu oraz legalny pobyt cudzoziemca w Polsce umożliwiają mu ubieganie się o wpis zaproszenia do ewidencji zaproszeń dla swoich najbliższych. We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy o wyjątkach od wymogu 5-letniego pobytu na terytorium Polski. Tego typu wyjątek dotyczy posiadaczy tzw. Niebieskiej Karty UE, której posiadanie umożliwia staranie się o wpis zaproszenia do rejestru zaproszeń już po 2 latach od momentu otrzymania tego typu karty pobytu. Osoby zainteresowane uzyskaniem Niebieskiej Karty UE serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego wsparcia.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystając z tej witryny, wyrażają Państwo na to zgodę. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dowiedz się więcej