Rozpoczynając rozważania związane z kwestiami wnioskowania o Zezwolenie na pobyt czasowy przez cudzoziemców prowadzących w Polsce własny biznes, przyjrzyjmy się ogólnym zasadom, które regulują możliwości założenia firmy przez osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa.
Bez względu na formę prowadzenia działalności, czy to w formie jednoosobowej czy jako spółka, cudzoziemiec ma prawo wnioskować o kartę pobytu, wskazując jako główny cel pobytu w Polsce właśnie rozwój swojego przedsiębiorstwa.
Jednoosobowa działalność gospodarcza jako forma działalności dla cudzoziemca.
Możliwość założenia firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej została przez ustawodawcę ograniczona względem obywatelstwa lub spełniania dodatkowych przesłanek, takich jak odpowiedni rodzaj posiadanego tytułu pobytowego.
Kto może złożyć wniosek o kartę pobytu – z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?
Obywatele UE i EOG
Obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norwegii, Islandia i Lichtensteinu mogą otworzyć w Polsce działalność jednoosobową bez konieczności spełniania dodatkowych przesłanek. Ich prawo do prowadzenia działalności gospodarczej jest takie samo jak posiadane przez obywateli RP. Obywatele tych krajów mogą prowadzić polski oddział zagranicznej spółki w Polsce lub świadczyć usługi transgraniczne, co oznacza, że prowadzą zagraniczną firmę na miejscu, bez konieczności jej dodatkowej rejestracji.
Ich ustawowym obowiązkiem jest dokonanie rejestracji pobytu w Polsce, jednak nie muszą oni wnioskować o dodatkowe Zezwolenie na pobyt czasowy.
· Obywatele USA i Szwajcarii
Ustawodawca nadał szczególne uprawnienie do otworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej cudzoziemcom posiadającym paszporty USA lub Szwajcarii. Mogą oni otworzyć firmę w Polsce już od pierwszego dnia pobytu. Różnica między nimi jest taka, iż obywatel Szwajcarii rejestruje swój pobyt w sposób taki sam jak obywatele UE, natomiast obywatel USA jest zobowiązany do złożenia wniosku o Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
· Cudzoziemcy spełniający dodatkowe przesłanki – bez względu na obywatelstwo
1. Posiadacze Zezwoleń na pobyt stały lub Zezwoleń na pobyt rezydenta Długoterminowego UE;
2. Cudzoziemcy dla których wydano zezwolenie na pobyt czasowy, udzielone w związku z połączeniem z rodziną (specjalny rodzaj Zezwoleń na pobyt czasowy wydanych na mocy art. 159 ustawy o cudzoziemcach);
3. Studenci studiów stacjonarnych, którzy posiadają Zezwolenie na pobyt czasowy wydane w celu kontynuowania nauki;
4. Osoby posiadające nadaną ochroną czasową w Polsce, status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodę na pobyt tolerowany;
5. Małżonkowie obywateli RP posiadający Zezwolenie na pobyt wydane w związku z małżeństwem obywatelem polskim zamieszkałym na terytorium Polski;
6. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej, udzielone ze względu na kontynuowanie prowadzonej już działalności gospodarczej;
7. Posiadacze Karty Polaka;
8. Członkowie rodziny małżonka obywatela UE, dziecka obywatela Unii Europejskiej lub jego małżonka (do 21 r.ż.) lub pozostającego na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka lub rodzica obywatela Unii Europejskiej lub jego małżonka pozostającego na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka.
Spółka jako rodzaj sposobu prowadzenia firmy w Polsce przez cudzoziemca.
Dla cudzoziemców, którzy nie spełniają dodatkowych przesłanek, tj. nie posiadają jednego z obywatelstw krajów wskazanych powyżej, nie posiadają także odpowiednich dokumentów pobytowych umożliwiających im dokonanie wpisu do CEIDG, przewidziano możliwość założenia w Polsce własnego biznesu w formie spółki. Wybór rodzaju spółki zależy od charakteru planowanej przez cudzoziemca działalności. Mogą to być formy takie jak:
– spółki komandytowej;
– spółki komandytowo-akcyjnej;
– spółki akcyjnej;
– spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Podsumowując, każdy cudzoziemiec w Polsce ma możliwość założenia w Polsce własnego biznesu i bez względu na jego formę może starać się o udzielenie prawa pobytu w oparciu o prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo.
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Dla cudzoziemców prowadzących w Polsce własną firmę przewidziano specjalny rodzaj Zezwolenia na pobyt czasowy. Wnioskować o ten rodzaj karty pobytu mogą zarówno cudzoziemcy, którzy zarejestrowali jednoosobową działalność gospodarczą, jak również osoby prowadzące spółkę (wspólnicy), a także członkowie zarządów spółek nieposiadający udziałów.
Przesłanki wnioskowania o kartę pobytu z tytułu prowadzenia firmy w Polsce.
Wielu cudzoziemców zastanawia się jaki dochód pozwala na wnioskowanie o kartę pobytu. Podstawową przesłanką umożliwiającą wnioskowanie o ten rodzaj Zezwolenia jest udokumentowanie, iż w roku poprzedzającym złożenie wniosku, firma osiągnęła odpowiedni dochód. Wymagany dochód to 12-krotność przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Dodatkowo przedsiębiorca wnioskujący o Zezwolenie na pobyt czasowy ma obowiązek złożyć dokumenty potwierdzające, że firma zatrudniała przynajmniej dwóch obywateli polskich lub obywateli UE lub cudzoziemców posiadających odpowiednie tytuły pobytowe, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy, przez minimum jeden rok przed złożeniem wniosku.
Jeśli firma działa na rynku krócej niż rok i nie można w związku z tym przedstawić wskazanych powyżej dokumentów, zagraniczny przedsiębiorca zobowiązany jest do wykazania za pomocą umów, faktur, poczynionych inwestycji i biznesplanu, iż posiada możliwość aby spełnić te przesłanki w przyszłości.