Zezwolenie na pobyt czasowy to dokument, który pozwala cudzoziemcowi legalnie przebywać w Polsce, a w niektórych przypadkach również pracować. Dokument wydawany jest na wniosek cudzoziemca, na maksymalnie 3 lata. Wyjątkiem są zezwolenia na pobyt stały oraz rezydenta długoterminowego UE, gdzie zezwolenie wydawane jest bezterminowo.

Rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy

Istnieją różne rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy w zależności od wybranego celu pobytu. Zezwolenia te wydawane są na różne okresy, wymagają też innego zestawu dokumentów. Najpopularniejsze i najczęściej wnioskowane są zezwolenia na pobyt ze względu na: pracę, studia, pobyt z obywatelem RP, prowadzenie działalności gospodarczej, pobyt z cudzoziemcem, pobyt pracownika delegowanego. Istnieją też inne cele pobytu, które są wnioskowane zdecydowanie rzadziej takie jak np.: prowadzenie badań naukowych, bycie ofiarą handlu ludźmi, mobilność długoterminowa naukowca, pobyt krótkotrwały, czy też szczególne okoliczności.

Każdy z tych celów pobytu różni się od siebie, ale cel główny jest jeden – zalegalizować swój pobyt w Polsce.

Niebieska Karta UE – co to takiego? 

W ostatnich latach, jednym z bardziej popularnych celów pobytu w Polsce jest Niebieska Karta UE, tzw. Blue Card. Dotyczy ona cudzoziemców pracujących w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Na to zezwolenie najczęściej decydują się pracownicy branży IT, inżynierowie, finansiści itp.

Niebieska Karta UE została wprowadzona przez Radę Europejską w maju 2009 roku, a do polskiego obiegu prawnego trafiła w 2012 roku, jeszcze na podstawie wcześniejszej wersji ustawy o cudzoziemcach.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o Niebieską Kartę UE?

Dokumenty wymagane do uzyskania Niebieskiej Karty UE są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują przy standardowym zezwoleniu na pracę, o którym mowa w art. 114 ustawy o cudzoziemcach. Do dokumentów zbieżnych zaliczamy: wypełniony i podpisany wniosek o pobyt czasowy, 4 zdjęcia biometryczne, potwierdzenie posiadania miejsca zamieszkania (umowa najmu, akt własności itd.) potwierdzenie dokonania opłat skarbowych, podpisany przez pracodawcę załącznik nr 1 iKRS, lub CEIDG, informację starosty (jeśli piastowane stanowisko pracy jej wymaga) oraz potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce.

Ponadto cudzoziemiec powinien dołączyć do postępowania umowę o pracę zawartą na okres przynajmniej jednego roku, a jego wynagrodzenie nie może być niższe niż 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w roku poprzedzającym zawarcie umowy.

Ostatnim elementem, który cudzoziemiec musi wykazać, aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy z adnotacją Niebieska Karta UE, są dokumenty wykazujące wysokie kwalifikacje cudzoziemca, które są powiązane z nową pracą, którą będzie wykonywał. Może to być 5 lat doświadczenia zawodowego wykazanego książką pracy, lub też świadectwami pracy, lub też dyplom ukończenia studiów wyższych. Studia te jednak muszą trwać przynajmniej 3 lata. Każdy z dokumentów potwierdzających wysokie kwalifikacje cudzoziemca musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język polski.

Czas oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, wynika z przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz Ustawy o cudzoziemcach i zależy od indywidualnych okoliczności sprawy. Zazwyczaj trwa to od kilku miesięcy do roku.

Niebieska Karta – przywileje, które zyskujesz

Ciekawym faktem jest to, że mimo upływu lat Niebieska Karta UE wciąż pozostaje dla wielu cudzoziemców tematem mało znanym i obcym. Bardzo często zdarza się, że cudzoziemcy kwalifikujący się na udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – Niebieska Karta, składają wniosek o zezwolenie na “normalną pracę”, w efekcie czego tracą szereg należnych im przywilejów. Można zaliczyć do nich np:

  1. Możliwość zmiany zezwolenia oraz elastyczność na rynku pracy.

Zgodnie z art. 135 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji może zostać zmienione w każdej chwili na wniosek cudzoziemca. Dotyczy to cudzoziemców zmieniających stanowisko pracy na inne, otrzymujących niższe wynagrodzenie, niż to wskazane w zezwoleniu, a nawet tych którzy całkowicie zmieniają podmiot powierzający wykonywanie pracy.

Oznacza to, że w odróżnieniu od “zwykłej pracy”, cudzoziemiec nie musi składać nowego wniosku, a jedynie musi poinformować Wojewodę właściwego ze względu na aktualne miejsce pobytu cudzoziemca, o zmianie warunków zatrudnienia wskazanych w zezwoleniu. Co więcej, po upływie dwóch lat od wydania zezwolenia, przy spełnieniu określonych warunków, zmiana stanowiska pracy, czy też samego pracodawcy, nie będzie wymagała zmiany zezwolenia.

  1. Możliwość “łączenia rodzin”

Członkowie rodziny cudzoziemca posiadającego zezwolenie na pobyt czasowy “Niebieska Karta” mogą do niego dołączyć i składać wniosek na cel pobytu: pobyt z cudzoziemcem na podstawie art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. h. Osoby takie posiadają pełny dostęp do rynku pracy i możliwość jej wykonywania bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

Dodatkowo cudzoziemiec posiadający Niebieską Kartę ma przywilej składania wniosków o pobyt czasowy w imieniu członków swojej rodziny przebywających poza granicami Polski.

  1. Prostszy dostęp do świadczeń rodzinnych

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenia rodzinne przysługują cudzoziemcom przebywającym na terytorium RP na podstawie m.in. zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 tj. “Niebieska Karta UE”.

Świadczeniami rodzinnymi są:

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego (którego przyznanie uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego) może ubiegać się o następujące dodatki:

4. Mobilność w obrębie Unii Europejskiej.

Cudzoziemiec przebywający przez okres osiemnastu miesięcy w pierwszym państwie członkowskim na podstawie Niebieskiej Karty UE oraz członkowie jego rodziny mogą (po spełnieniu pewnych warunków) przenieść się do państwa członkowskiego innego niż pierwsze państwo członkowskie w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

5. „Elastyczność” w uzyskaniu tytułu rezydenta długoterminowego UE w Unii Europejskiej.

Zgodnie z dyrektywą Unijną, posiadacz Niebieskiej Karty UE po zmianie kraju zamieszkania i pracy w obrębie Unii Europejskiej nie traci okresu pobytu w innych krajach Wspólnoty, zaliczanego do otrzymania rezydenta długoterminowego UE.

Podsumowując, Niebieska Karta UE oferuje nie tylko korzystne warunki finansowe, ale także szereg udogodnień, które mogą znacznie ułatwić cudzoziemcowi i jego rodzinie rozpoczęcie życia w nowym kraju.