Zgodnie z art. 21 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej każda osoba posiadająca obywatelstwo jednego z krajów Unii ma prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich, z zastrzeżeniem ograniczeń i warunków ustanowionych w traktatach i aktach przyjętych w celu ich wykonania.

Polskie władze dostosowały krajowe ustawodawstwo do regulacji europejskich odnoszących się do warunków, jakie trzeba spełnić aby nabyć prawo pobytu, a także procedury rejestracji pobytu obywateli UE, w dniu 14 lipca 2006 r.  za pomocą ustawy o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin. W niniejszym artykule przybliżymy szczegóły procedury rejestracji pobytu obywatela Unii Europejskiej, a także dla członków jego rodziny. 

1.   Kto może dokonać rejestracji pobytu dla obywatela Unii Europejskiej?

Jak sama nazwa dokumentu wskazuje, procedura rejestracji pobytu dotyczy:

  • obywateli państw członkowskich UE,
  • obywateli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależącego do Unii Europejskiej (Islandia, Lichtenstein, Norwegia),
  • obywateli państw niebędących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy korzystają ze swobody przepływu osób na podstawie umów (Szwajcaria, Wielka Brytania – poza Wyspami Normandzkimi oraz Wyspą Man – w stosunku do osób objętych zakresem podmiotowym Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej),

którzy planują zostać w Polsce dłużej niż 3 miesiące.

Wniosek o rejestrację pobytu obywatela UE składa się osobiście, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2.   Jakie dokumenty należy załączyć do wniosku?

Poza wnioskiem o rejestrację pobytu obywatela UE podstawowymi dokumentami, które należy złożyć są:

  • ważny dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo,
  • 4 fotografie biometryczne, zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Ponadto, w zależności od charakteru pobytu obywatela UE w Polsce, wymaga się dołączenia dodatkowych dokumentów – np.  w przypadku wykonywania pracy na terytorium RP do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie pracodawcy lub podmiotu upoważnionego o zamiarze zatrudnienia lub zaświadczenie o zatrudnieniu, a jeżeli cudzoziemiec został oddelegowany do wykonywania pracy w  oddziale pracodawcy znajdującym się w Polsce – zaświadczenia o oddelegowaniu. Może być również wymagane przedstawienie potwierdzenia posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego potwierdzenie rejestracji pobytu obywatela UE powinno zostać wydane w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – do 2 miesięcy.

Rejestracja pobytu obywatela Unii Europejskiej jest ważna przez 10 lat.

3.   Karta pobytu członka rodziny obywatela UE

Członek rodziny obywatela UE niebędący obywatelem państwa członkowskiego może zawnioskować o kartę pobytu członka rodziny obywatela UE. Taki wniosek musi zostać złożony nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium RP. Obowiązek ten wynika z art. 20 ust. 1 ustawy wspomnianej na początku niniejszego artykułu.

Za członka rodziny obywatela Unii uznaje się:

  • małżonka obywatela UE
  • dziecko obywatela UE lub dziecko jego małżonka w wieku poniżej 21 r.ż.
  • dziecko obywatela UE lub dziecko jego małżonka pozostające na jego utrzymaniu lub utrzymaniu jego małżonka
  • rodzica obywatela UE lub rodzica małżonka obywatela UE pozostającego na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka,
  • rodzica małoletniego obywatela UE, sprawującego faktyczną opiekę nad nim i na którego utrzymaniu ten małoletni obywatel UE pozostaje.

Do wniosku o kartę pobytu dla członka rodziny obywatela UE należy dołączyć m.in. kserokopię ważnego dokumentu podróży, 4 zdjęcia biometryczne zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE, z którym aplikujący przebywa na terytorium RP, a także dokumenty potwierdzające okoliczności, na które wnioskodawca powołał się we wniosku (np. akt małżeństwa potwierdzający zawarcie małżeństwa z obywatelem UE czy akt urodzenia dziecka obywatela UE).

Co istotne, karta pobytu dla członka rodziny obywatela UE jest ważna przez 5 lat, chyba że planowany pobyt obywatela UE, do którego dołącza członek rodziny, jest krótszy niż 5 lat – wówczas karta wydawana członkowi rodziny obywatela Unii jest ważna przez zamierzony okres pobytu obywatela UE w Polsce.

Osoby chcące zalegalizować pobyt w Polsce swój bądź członków rodziny, oraz pracodawców zatrudniających cudzoziemców, zapraszamy do kontaktu z nami. Mogą Państwo liczyć na pełne wsparcie w uzyskaniu wszelkiego typu zezwoleń, a nasze doświadczenie z pewnością przyczyni się do sprawnego przejścia przez wszelkie procesy.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystając z tej witryny, wyrażają Państwo na to zgodę. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dowiedz się więcej