Karta pobytu dla studenta to dokument, który pozwala cudzoziemcowi legalnie przebywać w Polsce przez okres studiów. Jest to szczególnie ważny dokument dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, którzy planują rozpocząć edukację w Polsce i chcą pozostać w kraju na dłużej. Jeśli należysz do tej grupy, to ten artykuł szczególnie Cię zainteresuje – omówimy w nim szczegółowo jakie wymogi musisz spełnić, jeśli chcesz ubiegać się o kartę pobytu w Polsce. Dowiesz się również jak wygląda procedura jej uzyskania, podzielimy się z Tobą także praktycznymi wskazówkami, które ułatwią cały proces.

Kto może ubiegać się o kartę czasowego pobytu dla studenta?

Karta czasowego pobytu dla studenta jest dedykowana dla obcokrajowców, pochodzących z państw, które nie należą do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii. Osoby posiadające obywatelstwo jednego z krajów UE, EOG lub Szwajcarii nie muszą ubiegać się o zezwolenie na pobyt w Polsce. Mają oni prawo swobodnego poruszania się i pobytu w naszym kraju na podstawie dokumentu tożsamości (a w przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące również na podstawie zaświadczenia o rejestracji pobytu – po więcej informacji zajrzyj do jednego z naszych artykułów). Pozostali cudzoziemcy, którzy chcą legalnie przebywać i studiować w Polsce, muszą złożyć wniosek o wydanie karty pobytu.

Aby ubiegać się o kartę czasowego pobytu dla studenta, musisz więc zostać przyjęty na studia w polskiej uczelni wyższej lub innej instytucji edukacyjnej. Ponadto, musisz spełnić inne wymagania formalne, takie jak posiadanie odpowiednich środków finansowych na utrzymanie w Polsce czy ubezpieczenia zdrowotnego.

Karta pobytu dla studenta – dokumenty

Aby złożyć wniosek, musisz przygotować zestaw odpowiednich dokumentów na kartę pobytu dla studenta, które potwierdzą spełnienie wszystkich wymaganych kryteriów. Najważniejsze z nich to:

  1. Wypełniony formularz wniosku – Jest to podstawowy dokument, który zawiera wszelkie informacje na Twój temat  – m.in. imię, nazwisko, narodowość, adres zamieszkania czy cel pobytu. Formularz musi być wypełniony dokładnie i bez błędów.
  2. Paszport – musi być ważny przez co najmniej 3 miesiące po planowanej dacie zakończenia pobytu w Polsce. Konieczne jest dostarczenie kopii paszportu, w tym strony z danymi osobowymi oraz każdej strony zawierającej pieczątki oraz ważną wizę, będącej podstawą Twojego pobytu w Polsce.
  3. Cztery zdjęcie paszportowe – zdjęcia muszą być zrobione maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o kartę pobytu i muszą spełniać określone wymagania, takie jak odpowiednia wielkość i układ twarzy.
  4. Zaświadczenie o przyjęciu na studia – to dokument wydawany przez uczelnię, który potwierdza, że zostałeś przyjęty na dany kierunek. Zawiera także informacje na temat formy oraz czasu trwania studiów, niezbędne do wydania pozytywnej decyzji pobytowej.
  5. Zaświadczenie o wysokości opłat za studia – ten dokument również wydaje uczelnia. Jest w nim określona wysokość czesnego oraz potwierdzenie uiszczenia przez Ciebie opłat za studia.
  6. Dokument potwierdzający posiadanie miejsca zamieszkania – może to być np. umowa najmu mieszkania lub pokoju w akademiku.
  7. Potwierdzenie posiadania środków na utrzymanie – musisz też udokumentować posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce, poprzez złożenie m.in. wyciągu z konta bankowego, umowy o pracę lub potwierdzenia przyznania stypendium.
  8. Ubezpieczenie zdrowotne – każdy cudzoziemiec przebywający w Polsce musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia dostęp do opieki medycznej w Polsce. Możesz je wykupić bezpośrednio w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) lub u prywatnego ubezpieczyciela.
  9. Potwierdzenie uiszczenia opłat za wniosek – konieczne jest wykonanie dwóch opłat: 340 zł za udzielenie zezwolenia na pobyt oraz 100 zł za wydanie karty czasowego pobytu, i dołączenie potwierdzeń płatności do wniosku.

Karta pobytu dla studenta – procedura składania wniosku

Wniosek musi zostać złożony w odpowiednim urzędzie wojewódzkim, który obsługuje sprawy cudzoziemców. W Polsce jest to najczęściej Wydział Spraw Cudzoziemców w urzędach wojewódzkich. Pamiętaj, że wniosek powinien zostać złożony osobiście lub za pośrednictwem poczty najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której Twój pobyt w Polsce zostanie uznany za nielegalny.

Po złożeniu wniosku, urzędnik dokona weryfikacji wszystkich dokumentów dla karty pobytu na studenta. Jeżeli spełnisz wszystkie wymogi i dostarczona przez Ciebie dokumentacja będzie kompletna, otrzymasz kartę pobytu, która zapewni Ci legalny w Polsce przez okres 15 miesięcy (w przypadku pierwszej karty pobytu dla studenta) lub do czasu ukończenia studiów (w przypadku kolejnego zezwolenia).

Wskazówki dla studentów

  1. Złożenie wniosku na czas – pamiętaj, że wniosek o kartę czasowego pobytu dla studenta musisz złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Złożenie go na ostatnią chwilę może skutkować brakiem możliwości zagranicznych podróży i negatywnymi konsekwencjami, takimi jak nielegalny pobyt.
  2. Dokładność dokumentów – ważne jest, aby wszystkie dokumenty były kompletne i zgodne z wymaganiami. Niewłaściwe lub nieaktualne dokumenty na kartę pobytu dla studenta mogą spowodować wydanie decyzji negatywnej lub opóźnienia w rozpatrywaniu sprawy.
  3. Ubezpieczenie zdrowotne – to obowiązkowy element każdego wniosku. Bez niego nie będzie możliwe uzyskanie karty pobytu, dlatego zadbaj o swoje ubezpieczenie już przed złożeniem wniosku. Jeśli nie wiesz w jaki sposób je uzyskać – skontaktuj się z nami.
  4. Przerwanie studiów – jeśli zdecydujesz się przerwać studia, musisz poinformować o tym urząd wojewódzki w ciągu 30 dni od zakończenia nauki.

Karta czasowego pobytu dla studenta – podsumowanieKarta pobytu dla studenta w Polsce to dokument, który umożliwi Ci legalne studiowanie i pobyt w Polsce. Proces jej uzyskania wymaga spełnienia kilku istotnych wymogów, takich jak przyjęcie na studia, posiadanie odpowiednich środków finansowych czy ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli obawiasz się samodzielnego prowadzenia swojej sprawy, skontaktuj się z nami. W ciągu wielu lat naszej działalności uzyskaliśmy już kilka tysięcy zezwoleń na pobyt czasowy dla studentów. Dodatkowo, nasza aplikacja KartaPobytu zapewni Ci nieograniczony dostęp do konsultacji z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na każde pytanie, jakie pojawi Ci się w trakcie procesu.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystając z tej witryny, wyrażają Państwo na to zgodę. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dowiedz się więcej