Aby zalegalizować swój pobyt i pracę na terenie kraju cudzoziemcy mieszkający i pracujący w Polsce muszą wiedzieć, jakie kroki podjąć. Gąszcz przepisów nie ułatwia tego zadania, jednak powszechna wiedza w tym zakresie dla wielu obcokrajowców i ich pracodawców, sprowadza się, poniekąd słusznie, do „prostej” listy kroków do podjęcia: uzyskanie zezwolenia na pracę przez pracodawcę oraz uzyskanie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę przez cudzoziemca. Nie ma tu już żadnego pola manewru – czy aby na pewno? Pracodawco, sprawdź czy cudzoziemiec, którego zatrudniasz, może ubiegać się o tzw. Niebieską Kartę UE, która daje korzyści zarówno jemu, jak i Tobie.

Co to jest Niebieska Karta UE?

Pod nieco tajemniczą nazwą „Niebieska Karta”, lub bardziej rozpowszechnioną angielską wersją „Blue Card” kryje się karta pobytu wydana na podstawie uzyskanego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Istnienie Niebieskiej Karty zapoczątkowała Dyrektywa Rady 2009/50/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wysokich kwalifikacji. Dyrektywa miała na celu zachęcenie pracowników wysoko wykwalifikowanych z państw trzecich do przyjazdu na teren Unii Europejskiej i podjęcia pracy przy jednoczesnym łatwiejszym dostępie do rynku pracy i większej elastyczności w zmianie nie tylko miasta, ale również kraju zamieszkania na terytorium UE.

Zarówno cudzoziemcy jak i pracodawcy często nie zdają sobie sprawy z możliwości wnioskowania o ten tytuł pobytowy. Obcokrajowcy niejednokrotnie składają wnioski o udzielenie „standardowego” jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, mimo że spełniają oni warunki do uzyskania zezwolenia ze względu na wysokie kwalifikacje. W dalszej części artykułu przyjrzymy się więc kryteriom do wnioskowania o Niebieską Kartę oraz niektórym korzyściom płynącym z jej posiadania.

Niebieska Karta – dla kogo?

Obcokrajowcy chcący ubiegać się o Niebieską Kartę muszą spełnić szereg warunków. Najważniejszym z nich jest udokumentowanie pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Cudzoziemiec będzie więc musiał przedstawić dokumenty potwierdzające co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe związane z obecnie wykonywaną pracą lub ukończenie co najmniej 3-letnich studiów wyższych na kierunku powiązanym z tym stanowiskiem pracy.

Kolejnym kryterium, jakie spełnić musi cudzoziemiec wnioskujący o Niebieską Kartę jest posiadanie przez niego umowy o pracę zawartej na okres minimum 1 roku. To jednak nie jedyny warunek – ważna jest bowiem wysokość wynagrodzenia. Minimalny pułap zmienia się co roku i wynosi zawsze równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku. Wartość ta ogłaszana jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na początku każdego roku kalendarzowego.

Niebieska karta UE – przywileje cudzoziemca i korzyści dla pracodawcy

Jednym z najważniejszych przywilejów posiadania Niebieskiej Karty jest brak konieczności wnioskowania o nowe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę przy zmianie pracodawcy lub warunków pracy, które w przypadku zwykłego zezwolenia wymagałyby ubiegania się o całkiem nową decyzję pobytową. Jeśli chcesz więc zatrudnić cudzoziemca, który uzyskał Niebieską Kartę, wystarczy, że złoży on podanie o zmianę zezwolenia. Co więcej, po upływie 2 lat pobytu na podstawie Niebieskiej Karty cudzoziemiec może zmienić zarówno warunki zatrudnienia jak i samego pracodawcę informując jedynie o tym fakcie urząd w terminie 15 dni od zaistnienia danej zmiany.

Inną, równie ważną korzyścią dla posiadacza Niebieskiej Karty jest możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt dla członków rodziny na korzystniejszych warunkach. Małżonek cudzoziemca będzie w takiej sytuacji zwolniony z konieczności posiadania zezwolenia na pracę, co przełoży się na większą elastyczność i swobodę na rynku pracy.

Przesłanką do wdrożenia Niebieskiej Karty UE było ułatwienie cudzoziemcom posiadającym wysokie kwalifikacje legalizacji pobytu i pracy na terytorium krajów Unii Europejskiej. Dlatego jej posiadacze mogą również starać się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE na korzystniejszych warunkach. Jednym z kryteriów ubiegania się o ten tytuł pobytowy jest bowiem konieczność udokumentowania nieprzerwanego pobytu na terytorium Polski przez okres co najmniej pięciu lat. Cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji mogą łączyć okresy pobytu w różnych państwach członkowskich, co daje im możliwość wcześniejszego zawnioskowania o ten rodzaj zezwolenia na pobyt.

Niebieska Karta UE z Portalem Karta Pobytu

Zatrudniasz cudzoziemców, którzy mogą ubiegać się o Niebieską Kartę? Nie czekaj, zgłoś się do nas, kompleksowo zajmiemy się Twoimi pracownikami i pomożemy im uzyskać ten, jak i wiele innych tytułów pobytowych. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu procedur legalizacyjnych, dlatego śmiało możesz powierzyć nam uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i karty pobytu, w tym Niebieskiej Karty UE.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystając z tej witryny, wyrażają Państwo na to zgodę. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dowiedz się więcej