Jeżeli otrzymałeś odmowę zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce możesz odczuwać obawy co do legalności swojego dalszego pobytu, jednak nie jest to sytuacja występująca rzadko. O powyższym świadczy popularność wyszukiwanych w internecie haseł takich jak “karta pobytu odmowa”, “odwołanie od decyzji odmowy karty pobytu”, “odmowa w karcie pobytu” i inne im podobne. W tym artykule dowiesz się jakie kroki możesz podjąć w reakcji na decyzję odmawiającą udzielenia zezwolenia na pobyt w pierwszej instancji.
BAZUJ NA DOKUMENTACH
Wiele osób ubiegających się o zezwolenia na pobyt jest zestresowana swoją sytuacją pobytową. Dotychczasowe wizy lub zezwolenia tracą ważność, a mimo to nowe dokumenty uprawniające do legalnego pobytu nadal nie są wydane. Jeżeli Ty jesteś w takiej sytuacji pamiętaj, że sam czas oczekiwania na wydanie dokumentów nie świadczy o decyzji jaką podjął organ. Swoje działania zawsze opieraj na dokumentach jakie otrzymasz od organów prowadzących Twoją sprawę. Jeżeli Twój wniosek o zezwolenie na pobyt jest złożony prawidłowo możesz mieć pewność, że otrzymasz oczekiwaną decyzję. W większości przypadków otrzymasz decyzję, a w niektórych rozstrzygnięcie w formie postanowienia. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami organy muszą rozpatrzyć Twoją sprawę i o jego rezultacie poinformować Ciebie lub Twojego pełnomocnika,jeśli go posiadasz. Jeżeli decyzja nie została prawidłowo doręczona to nie może ona wywierać skutków na Twoją sytuację prawną, natomiast pamiętaj, aby zawsze przedstawiać przed organem prowadzącym Twoją sprawę, swój aktualny adres. Brak aktualizacji adresu może skutkować próbą doręczenia dokumentów pod Twój dawny adres – jeżeli organy uznają, że pomimo starań to z Twojej winy nie podjęto korespondencji, skutki jakie niesie ze sobą wydana decyzja będą dla Ciebie wiążące.
KARTA POBYTU ODMOWA UZYSKANIA DOKUMENTU – POZNAJ PRZYCZYNĘ
Ustawa o cudzoziemcach przewiduje przyczyny na podstawie jakich organ prowadzący sprawę może odmówić wydania zezwolenia na pobyt (opcjonalnie), a także przyczyny na podstawie jakich organ musi wydać decyzję odmowną (obligatoryjne). Po otrzymaniu decyzji odmownej możesz stwierdzić na jakiej podstawie ją wydano, a także określić czy organ miał uzasadnione przyczyny by taką decyzję wydać. Kodeks Postępowania Administracyjnego przewiduje, że każda decyzja administracyjna musi składać się z szeregu elementów, jednym z nich będzie uzasadnienie faktyczne i prawne, które powinno być sporządzone w taki sposób, by możliwym było poznanie toku rozumowania organu i kontrola prawidłowości rozstrzygnięcia. Uregulowanie prawne zapewnia to, że z treści uzasadnienia w sposób jasny powinno wynikać z jakiej przyczyny udzielono Ci odmowy od karty pobytu. Pamiętaj, że nawet jeśli organ wydający decyzję odmowną powołał się na obligatoryjne przesłanki odmowy zezwolenia na pobyt to nie znaczy, że jego decyzja była właściwa. W zależności od tego czy ubiegasz się o zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały czy zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE powody wydania decyzji odmownej będą inne. Dokładnie przeanalizuj czy podjęta decyzja jest właściwa. Jeżeli masz wątpliwości możesz wystąpić z wnioskiem o zapoznanie się z aktami sprawy i zweryfikować wszystkie dokumenty.
ODWOŁAJ SIĘ OD DECYZJI ODMOWNEJ
Postępowanie administracyjne jest co do zasady dwuinstancyjne, oznacza to, że od rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie, bez względu czy jest to odmowa czy udzielenie zezwolenia, możesz skorzystać z prawa do odwołania. W przypadku decyzji odmownej w sprawie zezwolenia na pobyt jako strona masz na to 14 dni od doręczenia decyzji. Nie obowiązuje odgórnie narzucony formularz odwołania tak jak ma miejsce podczas wnioskowania o zezwolenie na pobyt. Zgodnie z przepisami odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia, wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Wskazana wyżej konstrukcja prawna pozwala Ci na skuteczne złożenie odwołania nawet jeśli nie posiadasz szerokiej wiedzy na temat postępowań administracyjnych, natomiast prawo gwarantuje, że inny organ (urząd) rozpatrzy Twoją sprawę. Dla skutecznego złożenia odwołania będziesz musiał przygotować pismo, gdzie oznaczysz decyzję, od której się odwołujesz np. wskazując numer sprawy oraz podkreślisz, że nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem. Możesz również wytłumaczyć dlaczego nie zgadzasz się z otrzymaną decyzją. Przygotowane pismo należy podpisać i złożyć w biurze podawczym urzędu, który wydał odmowę lub wysłać je pocztą. Dotrzymanie terminu na złożenie odwołania jest konieczne, aby odwołanie zostało rozpatrzone.
WEŹ UDZIAŁ W POSTĘPOWANIU ODWOŁAWCZYM
W przypadku wszystkich rodzajów zezwoleń na pobyt, bez względu na Województwo, w jakim się znajdujesz, Twoją sprawę odwołania od decyzji odmownej rozpatrywać będzie Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców – urząd z siedzibą w Warszawie. Wniesienie odwołania w terminie sprawia, że wykonanie decyzji zostaje wstrzymane, a więc w przypadku decyzji odmownej nie poniesiesz jej konsekwencji do czasu zakończenia sprawy w drugiej instancji. Natomiast w trakcie trwania odwołania nadal obowiązuje przedłużenie Twojego legalnego pobytu. Organ odwoławczy ma możliwość wydać 3 rodzaje decyzji. Pierwszy to utrzymanie w mocy zaskarżonej decyzji, czyli potwierdzenie, że organ I instancji wydał właściwą decyzję. Drugi to uchylenie zaskarżonej decyzji w całości albo w części, przy czym organ odwoławczy może samodzielnie orzec co do istoty sprawy (wydać swoje rozstrzygnięcie co do Twojego pobytu) lub uchylić decyzję i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Trzeci rodzaj to umorzenie postępowania odwoławczego – w wypadku kiedy cofniesz odwołanie lub kiedy organ prowadzący uzna dalsze prowadzenie sprawy za bezprzedmiotowe. Na skutek odwołania od decyzji odmowy karty pobytu, poza wyjątkami, nie może zostać wydana decyzja na Twoją niekorzyść. Oznacza to, że odwołując się od otrzymanej decyzji, Twoja sytuacja pobytowa nie może ulec pogorszeniu. Pamiętaj, że w postępowaniu odwoławczym masz prawo aktywnie uczestniczyć w sprawie w każdym etapie postępowania, a przed wydaniem decyzji organ ma obowiązek umożliwić Ci wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Powyższe oznacza, że decyzja w sprawie nie powinna stanowić zaskoczenia.
DECYZJA W PROCESIE ODWOŁAWCZYM – CO DLA CIEBIE OZNACZA
Poszczególne rodzaje decyzji, o których mowa w poprzednim akapicie wiążą się z różnymi skutkami dla Twojej sytuacji pobytowej. Najbardziej pożądanym rozstrzygnięciem jest wydanie przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców decyzji, która uchyli odmowę i udzieli Ci zezwolenia na pobyt, wskazując przy tym jego warunki. Kiedy otrzymasz taką decyzję, możesz mieć pewność, że zlecony zostanie również wydruk karty pobytu, którą będziesz mógł odebrać w urzędzie wojewódzkim właściwym dla województwa Twojego zamieszkania. Jeżeli Szef Urzędu uchyli decyzję organu I instancji i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia, oznacza to, że Twoja sprawa pozostaje w toku, ale otrzymujesz kolejną szansę na wykazanie, że Twój pobyt w Polsce jest uzasadniony i masz prawo do tego, by karta pobytu została Ci wydana. Niepożądanym rozstrzygnięciem będzie utrzymanie w mocy zaskarżonej decyzji, a więc odmowy zezwolenia na pobyt. Szef Urzędu do spraw cudzoziemców uznaje wtedy, że urząd wydający decyzję odmowną miał rację i utrzymuje jego decyzję. Niestety taka decyzja jest ostateczna, czyli nie służy od niej dalsze odwołanie. Jeżeli otrzymasz taką decyzję, masz na opuszczenie terytorium RP 30 dni od doręczenia dokumentu, chyba że nadal posiadasz inny ważny dokument pobytowy (wizę, zezwolenie na pobyt). Po wydaniu odmowy nie możesz też złożyć kolejnego wniosku o zezwolenie na pobyt, gdyż taka możliwość jest ustawowo zablokowana. Jeżeli nadal nie zgadzasz się z decyzją, możesz złożyć skargę do sądu, co jest tematem na kolejny artykuł. Powinieneś wiedzieć, że złożenie skargi do sądu nie przedłuży Twojego legalnego pobytu, a decyzja będzie miała dla Ciebie skutki pomimo wniesienia skargi.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będą Państwo wiedzieli jakie działania podjąć w przypadku otrzymania odmowy zezwolenia na pobyt, a sama “odmowa w karcie pobytu” nie będzie tak straszna. W przypadku gdy nie chcą się Państwa martwić się o formalności i powierzyć swoją sprawę profesjonalistom, zachęcamy Cię do skorzystania z usług zespołu kartapobytu.pl. W ciągu wielu lat naszej aktywności na rynku wsparliśmy już tysiące cudzoziemców w procedurach pobytowych. Zapewniamy szybkie i skuteczne przygotowanie dokumentów na terenie całego kraju. Zapraszamy do współpracy!
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 735 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 769 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572).