Uzupełnianie dokumentów w trwających postępowaniach legalizacji pobytu
Składasz wniosek o pozwolenie na pobyt tymczasowy w Polsce i nie wiesz jak uzupełnić brakujące dokumenty? Terminy, w których musisz dołączyć do sprawy brakujące dokumenty różnią się od siebie ze względu na rodzaj dokumentu tak samo jak sposób, w który możesz tego dokonać. Braki dokumentów we wnioskach można podzielić na braki formalne i materialne.
Legalizacja pobytu – brakujące dokumenty (braki formalne)
Braki formalne wniosku to braki w dokumentach, przez które niemożliwe jest rozpoczęcie sprawy. Składając wniosek w celu wykonywania pracy na terytorium Polski musisz dostarczyć do urzędu poprawnie wypełniony i podpisany wniosek z systemu MOS (oraz INPOL w województwie mazowieckim). Dodatkowo potrzebujesz dostarczyć:
● 4 aktualne, nieuszkodzone, kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
● Załącznik nr 1 do wniosku;
● Opłata skarbowa w wysokości 440 zł za wniosek
Ponadto musisz osobiście pojawić się w urzędzie by złożyć odciski palców, okazać do wglądu paszport oraz złożyć kopię wszystkich zapisanych stron tego paszportu. Jeśli nie złożysz, któregoś z podanych wyżej dokumentów, urząd wezwie Cię do uzupełniania braków formalnych w terminie 7 dni od dnia otrzymania wspomnianego wezwania.
Jak uzupełnić brak formalny?
Na wezwaniu, do uzupełnieniu braków formalnych, które otrzymasz z urzędu, podany będzie adres właściwego urzędu wojewódzkiego, do którego musisz się udać. Najlepiej uzupełnić jest wszystkie braki w jednym terminie, by nie musieć przychodzić do urzędu kilka razy. W zależności od województwa, data i godzina wizyty podana będzie na wezwaniu lub potrzebne będzie pobranie numerka w biletomacie i poczekanie na swoją kolej, jak ma to miejsce w Warszawie. W takim przypadku najlepiej udać się do urzędu jeszcze przed jego otwarciem, ponieważ kolejka po numerki zawsze jest bardzo długa
Legalizacja pobytu dodatkowe dokumenty (braki materialne)
Brak materialny to brak któregoś z listy dokumentów potrzebnych do wydania pozytywnej decyzji. Jeśli Twój wniosek nie zawiera żadnych braków formalnych (lub jeśli już je uzupełniłeś) możesz przejść do uzupełniania dodatkowych dokumentów. Możesz to zrobić również podczas wizyty w urzędzie w czasie, w którym uzupełniasz braki formalne (lub jeśli składasz swój wniosek i nie brakuje Ci żadnych dokumentów formalnych).
Co w wypadku gdy w podczas składania wniosku nie będę mieć ze sobą wszystkich dokumentów?
W takim wypadku urząd wezwie Cię do uzupełnienia braków materialnych w terminie 14 dni od otrzymania wezwania. Warto jest zapytać urzędnika czy można od razu po złożeniu wniosku dołożyć do akt sprawy legalizacji pobytu brakujące dokumenty (gdy np. zapomnisz zrobić kopii któregoś z dokumentów, którego oryginał posiadasz przy sobie). Jest to wyłącznie dobra wola dobra wola urzędnika, ale najczęściej zgadzają się na to.
W jaki inny, oficjalny sposób można dołożyć do wniosku brakujące dokumenty?
● Wysłanie do urzędu dokumentów pocztą – pamiętaj, że wysyłając oryginalny dokument pocztą nie zostanie Ci on zwrócony. Jeśli zależy Ci na pozostawieniu oryginału należy wysłać pocztą odpis notarialny tego dokumentu.
● Dołożenie dokumentów przez biuro podawcze – w przypadku Warszawy możesz zrobić to na Placu Bankowym 3/5 pobierając z biletomatu numerek „C” (ilość numerków wydawanych w ciągu dnia jest ograniczona, dlatego zalecane jest przyjście od razu po otwarciu urzędu) lub na ulicy Marszałkowskiej 3/5 uprzednio zapisując się na wizytę przez system e-wizyty. W obu tych miejscach urzędnik nie poświadcza żadnych dokumentów za zgodność z oryginałem, więc dokumenty które składasz muszą być odpisem notarialnym jeśli zależy Ci na zachowaniu oryginału. Zasada ta dotyczy Warszawy i różni się w zależności od województwa, w którym składasz wniosek.
● Dołożenie dokumentów na „B” (dot. Warszawy) – przez system INPOL możesz zarezerwować wizytę w urzędzie, podczas którego urzędnik może poświadczyć Twój dokument za zgodny z oryginałem.
Co musisz wiedzieć dołączając dokumenty do sprawy?
Kluczową sprawą w uzupełnianiu dokumentów jest stworzenie pisma przewodniego. Może być to krótka informacja w formacie A4 jakie dokumenty chcesz dołączyć do sprawy oraz jaki numer ma Twoja sprawa. Takie pismo należy podpisać oraz dodać do dokumentów podczas ich uzupełniania.
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystając z tej witryny, wyrażają Państwo na to zgodę. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.Dowiedz się więcej